הצטרפי לקלאב וקבלי 10% לרכישה ראשונה, משלוח חינם עד הבית
Back to Stories
סטוריז

על אהבה ואופנה איטית

Words by Meital Peleg

סבתא שלי עלתה מטריפולי המפוארת ישר לתקופת הצנע של ישראל, בראשית שנות החמישים. בגדים יפים לא ממש היו לה, אוכל בקושי היה ובכל זאת היא הייתה ידועה בתור הפשניסטאה של הכפר.

את הסדינים שהוקצבו לה הייתה הופכת לשמלות, את המפות לחליפות ומשאריות הבד הייתה יוצרת עיטורים. למרות שבאותה תקופה כולם קיבלו בדיוק את אותו קיצוב לאותם בגדים ואותו טקסטיל מוזל, הבגדים שלה היו יוצאי דופן והסגנון הייחודי שלה נודע בכל הכפר. היא לא הייתה אישה עשירה ולא היה לה הרבה זמן פנוי, רחוק מזה. היא הייתה אם חד-הורית לשבעה ילדים. את הבגדים שכל כך אהבה הייתה תופרת בלילות, אחרי שהייתה חוזרת מאחת משתי העבודות בהן עבדה. ולמרות שעבדה רוב שעות היממה, בעבודה פיזית ומתישה, היא העדיפה לוותר על עוד שעת שינה, לטובת היופי של הבגדים והשמחה שהם מילאו את ליבה.

הסיפור של סבתא שלי מגלם בתוכו, מלבד האהבה הגדולה לאופנה אותה אני ירשתי, את ההבדל בין אופנה ללבוש, הבדל שנעוץ במשמעות החברתית. בעוד שבגדים הם בעלי משמעות פונקציונלית, כסות שעוטפת את הגוף ושומרת שלא נהיה ערומים, אופנה היא השימוש בבגדים לצורך תקשורת בין-אישית וחברתית, זו שמחברת בין הגוף הביולוגי שלנו לישות החברתית, תוך שימת דגש גדול על הפן האסתטי והדקורטיבי, כלומר על מה שיפה בעולם שלנו. במילים אחרות, אופנה היא אומנות לבישה, כלי תקשורת שמסמל מי אנחנו ומה אנחנו רוצים להגיד לעולם בצורה שכל כולה חגיגה ויזואלית.

קמפיין ירוק מארק
אופנה איטית ואהבה - מארק

אולם, בשנים האחרונות איבדנו את הקסם והכיף שבחגיגה לטובת בגדים גנריים תוצרת תאגידי ענק. כך, בזמן שהבעלים של זארה, H&M ופריימרק מחזיקים ב-46% מהכספים של תעשיית האופנה, בקצה השני של העולם ישנן פועלות ייצור שתופרות את הבגדים בתנאי ניצול מחפירים בעבור פחות מ-2 דולר ליום וכל זה בשביל בגדים גנריים, שעל פי כל הסטטיסטיקות יזרקו לפח תוך פחות משנה מרגע הרכישה.

זאת לא רק תמונה מעוותת כלכלית, גם ברמה האופנתית זו בשורה מרה. האופנה המהירה שנשלטת על ידי תאגידי הענק דרסה ברגל גסה את העיצוב העצמאי והתוצאה היא שכולם לובשים את אותם בגדים, שמגיעים מאותם תאגידי אופנה ענקיים ומיוצרים באותם מפעלים נצלניים ובעיקר כולם נראים אותו דבר. זה לא חייב להיות ככה – עיצוב עצמאי מאפשר לנו ללבוש, לתמוך ולהיות האלטרנטיבה. קחו לדוגמא את FOREST מותג נהדר שכל כולו אלטרנטיבה. ב-FOREST מחברים בין טבע, בגדים משובחים ובני אדם. האהבה והחיבור לטבע היא לא סיסמא ריקה מתוכן, כמו שהתרגלנו לראות בקמפיינים “ירוקים” של תאגידי ענק, אלא הליבה של המותג. העיצובים של גילי פלג נוצרים מתוך כבוד גדול לאופנה ולאנשים שלובשים אותה. הם מבוססים על התפיסה שכל בגד צריך להרגיש אישי ולכן כל בגד נוצר במטרה להיות אהוב על ידי מישהו.

מכנסי FOREST Grizzly Pants
שמלת FOREST Jungle

גם ב-NORTHERN STAR הבגדים המרהיבים מבוססים על פיתוחים ייחודים. המותג אשר מציע אופנה מוקפדת מאין כמותה משלב טכניקות חדישות של חיתוכי לייזר, רקמה דיגיטלית והדפסה בתלת-ממד, עם עבודת יד מסורתית. התוצאה כל כך יפה וייחודית שאי אפשר שלא להתאהב. ובעצם אהבה וכבוד לבגדים הם כל הסיפור. אם הייתי מספרת לסבתי באותם לילות בהם תפרה את הבגדים שלה מסדינים ושאריות בדים, שיום אחד אנשים יזרקו בגדים כדרך קבע, לפעמים מבלי ללבוש אותם אפילו פעם אחת, היא הייתה מזדעזעת ומחבקת את הבגדים שלה, שלא ישמעו וייבהלו.

אנשים טועים לבלבל בין אהבה לאופנה לאהבה לשופינג והתחדשות בלתי פוסקת. האמת היא שכשאוהבים משהו מתייחסים אליו בכבוד ולא מחליפים אותו כל שבוע לפי גחמה, כמו סטוץ חולף. הבגדים שלנו צריכים לספר את הסיפור שלנו, להיות מסוגלים ללוות ולרגש אותנו, הרבה אחרי שסיימנו לרכוש אותם ולהתבסס על כבוד. אני מאוד אוהבת אופנה, בדיוק בגלל זה אני דורשת מהעולם ומעצמי לכבד את הארון שלנו ואת האנשים שייצרו לנו את הבגדים, מהמעצבת היצירתית ועד לאחרונת התופרות. החלק המשמח בסיפור הוא שזה לא רק מרגיש הרבה יותר טוב, זה גם נראה נהדר.

* הכותבת מיטל פלג מזרחי – חוקרת ומרצה על צדק סביבתי, צרכנות ואופנה בת קיימא.

שמלה סגולה NORTHERN STAR
שמלת NORTHERN STAR Lala Printed Dress
Cart
  • No products in the cart.