עד 30% הנחה על פריטים נבחרים והטבה למצטרפות חדשות ❤️🔥 משלוחים חינם 💌
Back to Stories
סטוריז

השינוי מתחיל אצלך בארון

Words by Meital Peleg

דמיינו לכם עולם בו כולם לבושים אותו דבר, כולם ללא יוצא מן הכלל מסתובבים עם אותן חולצות שחורות, באותה גזרה ובדיוק עם אותו ג’ינס כהה עם אותו גימור. משעמם נורא, נכון?

עכשיו דמיינו עולם בו כולם ללא יוצא מן הכלל לובשים בדיוק את אותה שמלה סגולה, מגדול ועד קטן, התינוק בעגלה, נהג האוטובוס, הפקיד בבנק ומנהלת הבנק, כולם, כולם כולם באותה שמלה סגולה. סביר להניח שהתרחיש הזה נשמע לכם נורא, לא משנה כמה השמלה הזאת יפה. כשבגדים מאבדים את הייחודיות שלהם, הקסם שהופך בגדים לאופנה נעלם וכל מה שנשאר הוא פיסות בד נטולות משמעות.

מדכא ככל שזה נשמע, אנחנו הולכים ומתקרבים לעולם הזה. בעשורים האחרונים דגם הייצור של “אופנה מהירה” (Fast fashion) הפך להיות הדגם השולט והדומיננטי בשוק האופנה העולמי. אופנה מהירה הינה אופנת המונים המיוצרת על ידי תאגידי ענק ובאופן זהה מוסדר וגלובלי, בדומה למזון מהיר, תוך ייצור זיהום סביבתי כבד וניצול עובדים נרחב. המהירות מתייחסת הן לקצב הגעת פרטי האופנה מהמסלול לצרכן והן לשימוש קצר המועד על ידי הצרכנים. אחד מהמאפיינים הבולטים ביותר של אופנה מהירה הוא הגנריות ותחלופת הטרנדים המהירה – חברות האופנה המהירה מוציאות כיום 52 קולקציות בשנה (!) שכל מטרתן לענות על טרנדים רגעיים ובכך להיות ברות מכירה. זו הסיבה לכך ש-85% מהבגדים נזרקים תוך פחות משנה מרגע הקנייה ולא פחות חשוב, זו גם הסיבה שכולם מתחדשים כל הזמן ובכל זאת כולם נראים אותו דבר.

השינוי מתחיל אצלך בארון
רונה לי שמעון מדגמנת מארק על מעבר חציה

אל מול כל זה עיצוב עצמאי מהווה אלטרנטיבה חשובה מאין כמותה. בעיצוב עצמאי אין פס ייצור, המוצרים מיוצרים בקווי ייצור קטנים ומגלמים בתוכם תהליכי ייצור ופיתוח מורכבים של טקסטיל ייחודי, עיצוב ותרבות מקומיים, לצד העסקה הוגנת והתנהלות מקיימת בכל שלבי הייצור. התוצאה היא שכל פריט הוא ייחודי ובעל סגנון מובחן שלא מוכתב על ידי טרנדים, אלא מייצג סגנון וסיפור אישי של הלובשת ושל בית האופנה, ממש כמו בבגדים שסבתי נהגה לתפור. כשאנחנו מדברים על עיצוב מקומי, אנחנו מדברים על בגדים לחיים, כאלה שנרצה ללבוש גם בעוד עשור ושיום אחד הנכדים שלנו יספרו עליהם בהתרגשות.

קחו לדוגמא את דורין פרנקפורט שזכתה השנה בפרס מפעל חיים. דורין מייצרת בגדים בסדרות קטנות וייחודיות בלב תל אביב, הכי רחוק שאפשר מסדנאות היזע בהן כל פועלת תופרת 90 פריטים בשעה. הבגדים של דורין מייצגים את תערובת החיים האקלקטית של ישראל ובהתאמה במפעל שלה עובדים בני כל העדות והלאומים בכבוד הדדי ורעות. לבית האופנה אג’נדה המשלבת עשייה חברתית, ייחודיות, איכות, קיימות ומעורבות חברתית – תפיסת העולם הזאת באה לידי ביטוי בהקפדה חסרת פשרות על בדים משובחים ותפירה מדויקת הנארגים יחד לכדי עיצוב אלגנטי ים-תיכוני. דורין פועלת בזירת האופנה מזה שנים רבות ובמובנים רבים היא חלוצה אשר סללה את הדרך לבאות.

אחד מהמותגים אשר ממשיכים את דרכה הוא RAYO מותג בגדי ים אקולוגי, צעיר ובועט שחי ונושם את תל אביב. החזון של RAYO הוא לגרום לכל אישה, בכל מידה, להרגיש טוב בבגד ים ובהתאמה הם מייצרים בגדי ים צבעוניים ושובבים בטווח מידות גדול במיוחד. ההרגשה הטובה שבגדי הים מעבירים ללובשת, לא נגמרת בגזרה. גל גולן, האישה מאחורי המותג, מעצבת את הפרינטים הייחודיים בעצמה ומדפיסה אותם על בדים אקולוגים, כלומר מדובר במותג שלא רק נראה טוב, אלא גם עושה טוב לעולם, אלטרנטיבה אמתית לגנריות התאגידית.

דורין פרנקפורט מארק דורין פרנקפורט (מימין) באירוע ההשקה של "מארק"
אלטרנטיבה בת קיימא - מארק
״בעיצוב עצמאי אין פס ייצור, התוצאה היא שכל פריט הוא ייחודי ובעל סגנון מובחן שלא מוכתב ע"י טרנדים״

אלטרנטיבה ובחירות ברות קיימא נוטות להצטייר כבחירות סגפניות ומצומצמות. האמת היא בדיוק להפך, בעולם האופנה אלטרנטיבה בת קיימא היא ססגונית, מיוחדת, שמחה ומבוססת על אהבה גדולה לאופנה. פעמים רבות בשיח על קיימות בעולם האופנה, נוצר הרושם המוטעה שבשביל להתנהל בצורה ירוקה יותר, עלינו להילחם בתעשיית האופנה. האמת היא בדיוק להפך, על מנת להיות מקיימים עלינו לחזור להתייחס לאופנה באהבה ובכבוד. לבחור לשים את הכסף שלנו אצל מעצבים עצמאים שחוגגים מקוריות ויצירתיות מתפרצת ולא בידי התאגידים הגדולים שנשענים על דיכוי וניצול ומעל הכול לבחור את הבגדים שלנו על בסיס עיצוב וסגנון אישי ולהתרחק מטרנדים חולפים. הבגדים שלנו צריכים לבטא את מי שאנחנו, לגרום לנו להתרגש ולהיות חלק מהסיפור שהם מספרים. בבואנו לקנות בגד חדש עלינו לשאול את עצמנו מה הסיפור שהבגד מספר, ביחס לכל שלבי הייצור והאם אנחנו רוצים שזה יהיה הסיפור שלנו.

* הכותבת מיטל פלג מזרחי – חוקרת ומרצה על צדק סביבתי, צרכנות ואופנה בת קיימא.

בגד ים מנומר RAYO
בגד ים אדום RAYO
No products found
whatsapp